Nanaimo Sports Achievement Awards

January 28th, 2015

FINALISTS chosen for the 10th Annual  Nanaimo Sports Achievement Awards

With the 10th annual gala event coming up on Feb. 13, a panel of judges made up of media and other members of the sports community has determined finalists in each of the awards categories.

In addition to the awards categories listed below, there will be a presentation of the Michael Rhode Memorial Award for longtime dedication to sport.

This year’s finalists include:

Male Team Athlete of the Year - Victor Blasco, soccer; Cody Chartrand, baseball; Marshall Cook, football.

Female Team Athlete of the Year - Bronte Fitzsimmons, soccer; Leanna Gildersleeve, volleyball; Kesa Van Osch, curling.

Male Individual  Athlete of the Year - Matt Haddad, golf; Braxton Clark, judo; Hunter McGill, BMX.

Female Individual Athlete of the Year - Erin Burrett, cross-country running; Marian Stewart, bathtub racing; Carey Mark, cycling.

Male Junior Team Athlete of the Year - Zach Diewert, baseball; Johnnie Grais, lacrosse; Cole Virtanen, football.

Female Junior Team Athlete of the Year - Kelsey Hutt, volleyball; Shaelynn Ross, lacrosse; Kalia Van Osch, curling.

Male Junior Individual Athlete of the Year - Reid Della-Rosa, swimming; Peter Morch, swimming; Sebastian Sulyok, motocross.

Female Junior Individual Athlete of the Year - Shirin Anjarwalla, golf; Madison Heisterman, track; Faye Tuck, wrestling.

Masters Athlete of the Year - Derek Steel, cycling; James Scantland, swimming; Eilene Mitton and Zorka Smith, curling.

Partners of the Year - Sarah Kedves and Lucas Pallard, figure skating; Graydon Robb and Pat Thompson, badminton; Martin Barakso and Tim Schrijver, rowing.

Team of the Year - Mid Isle Highlanders U21 men’s soccer; VIU Mariners women’s soccer; VIU Mariners women’s volleyball.

Junior Team of the Year - Dover Bay LazerHawks cross-country running; Barsby Bulldogs AA varsity football; Upper Island Storm U18 girls’ soccer.

High Performance Coach of the Year - Bill McWhinnie, basketball; Anup Kang, soccer; Robert Biernacki, jiu-jitsu.

Grassroots Coach of the Year - Bob Saunders, athletics; Rob Stevenson, football; Megan Conway, gymnastics.

Sport Administrator of the Year - Norm Thibault, cyclocross; Joyce Mark, canoe/kayak; Shawn Swanson, lacrosse.

Official of the Year - Terry Ryan, swimming; Jacob Burnley, soccer; Bill Mercer, BMX.

Sports Story of the Year - Ladysmith 49ers senior girls’ volleyball; B.C. Summer Games; World’s Longest Street Hockey Game.

The Nanaimo Sport Achievement Awards will be held Feb. 13 at the Coast Bastion Hotel. To become an event sponsor, to make a donation to the silent auction, or for ticket information, please call event chair Marilyn Sullivan at 250-716-6110.